Recenzja listopada ,,Niespokojne godziny"

RECENZJA IWONY JĘDRZEJEWSKIEJ

Niespokojne godziny to książka napisana dość dawno przez Irenę Jurgielewiczową (13.01.1903-26.05.2003). W swoim  długim życiu napisała ona wiele pięknych i ciekawych książek nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych. Jednym z jej głównych dzieł jest właśnie książka Niespokojne godziny wydana przez wydawnictwo Nasza Księgarnia w 1972 r. w Warszawie. Sam tytuł tej książki jest dość tajemniczy, lecz treść doskonale wyjaśnia, dlaczego pani Irena Jurgielewiczowa zatytułowała ją właśnie tak. Jest ona o potrzebie zaufania, akceptacji, a przede wszystkim o miłości, która te potrzeby zaspokaja.

Utwór opisuje jeden dzień z życia nastolatków: Janusza i Kasi- bohaterów utworu. Kasia przyjechała do Warszawy, aby odwiedzić i spędzić święta ze swą starszą siostrą. Przypadkiem na swej drodze napotyka Janusza, który ma problemy w szkole i w domu. To spotkanie odmieniło ich życie na zawsze. My, jako czytelnicy, nie tylko poznajemy ich uczucia, ale również myśli. Bohaterowie zmieniają się wciągu zaledwie kilku godzin znajomości. W pociągu Kasia poznaje miłą starszą panią Majewicz. Wydaje się ona osobą przypadkową, lecz przekręcając kolejne kartki powieści, dowiadujemy się, że pani Majewicz ma duży wpływ na losy bohaterów.

Uważam, że dla tej książki warto poświęcić chociaż troszeczkę swego czasu. Bardzo polecam ,,Niespokojne godziny" to świetna i bardzo ciekawa książka. Chciałabym, aby na jej podstawie powstał film, może wtedy większość z nas poznałaby jej treść.