Statystyki

  • Odwiedziny: 739030
  • Do końca roku: 27 dni
  • Do wakacji: 203 dni

Kontakt

Szkoła Podstawowa

im. Henryka Sienkiewicza

Miedzna Drewniana 259

26-307 Białaczów

tel. 44-758-14-17

e-mail szkolamiedzna_xl@wp.pl

Kalendarium

Piątek, 2020-12-04

Imieniny: Barbary, Hieronima

Recenzje lutego: ,,Książę Kaspian" , ,,Tajemnica wzgórza 117" , ,,Łysek z pokładu Idy"

,,Książę Kaspian"- recenzja Przemka Pytlosa

Autorem książki ,,Książę Kaspian" jest Clive Staples Lewis.

Urodził się w 1889 r. w Belfaście. Pisarz angielski, autor popularnych powieści dla dzieci. Zmarł w 1963 r. w wieku 64 lat. Jego dzieło wydał Instytut Wydawniczy PAX w Warszawie w 1991 r.

Powieść ta jest kontynuacją przygód czworga dzieci w krainie Narnii: Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji, którzy ponownie znaleźli się w ulubionej krainie. Dokładnie zostali ściągnięci przez Kaspiana, który dmuchnął w róg Zuzanny. Kaspian zdecydował się użyć tego magicznego przedmiotu, ponieważ był w wielkim niebezpieczeństwie wraz ze starymi Narnijczykami. Legenda głosi, że kto dmuchnie w róg królowej Zuzanny, natychmiast otrzyma pomoc.

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej, czy Książę Kaspian otrzymał pomoc i co się dalej wydarzyło, musicie przeczytać tę książkę. Polecam ją wszystkim rówieśnikom. Jest fantastyczna i trzyma w napięciu. Dobrze i miło się ją czyta. Moim zdaniem powieść ta jest prawdziwym dziełem sztuki.


,,Tajemnica wzgórza 117"- recenzja Dawida Mastalerza

Książka ,,Tajemnica wzgórza 117" została napisana przez Janusza Przymanowskiego. Opowiada ona o pilotach z okresu II wojny światowej. Prostym, przystępnym językiem opisane są przygody majora Jana Łubina i jego młodszego kolegi Janka, którzy w trakcie lotów zwiadowczych dowiedzieli się, jaką tajemnicę kryje wzgórze 117. Okazało się, że właśnie tam hitlerowcy zbudowali wyrzutnię bomb latających V-2 i prowadzą badania nad nową bronią. Bohaterowie tej książki to ludzie odważni, dzielni, odpowiedzialni, zdolni oddać życie za kolegę. Czytałem tę książkę z ogromnym zainteresowaniem i ciekawością, jakież to przygody spotkają pilotów. Myślę, że książkę tę przeczyta każdy chłopiec, który choć trochę interesuje się lotnictwem.

 

,,Łysek z pokładu Idy" - recenzja Michała Mazura

Autorem książki ,,Łysek z pokładu Idy" jest Gustaw Morcinek. Książka została wydana w Katowicach w 1972 r. przez wydawnictwo Śląsk. Opowiadanie napisane zostało prostym, łatwym do zrozumienia językiem. Cała akcja odgrywa się na Śląsku w kopalni Gwido. Bohaterem jest koń Łysek, który pracował w kopalni, ciągnąc za sobą wagoniki z węglem, a po robocie odpoczywał w stajni. Fabuła to realistyczne wydarzenia, narrator jest nieokreślony, wszechwiedzący, zna przeżycia bohaterów.

Książka ,, Łysek z pokładu Idy" z pewnością każdemu się spodoba.