Statystyki

  • Odwiedziny: 739103
  • Do końca roku: 27 dni
  • Do wakacji: 203 dni

Kontakt

Szkoła Podstawowa

im. Henryka Sienkiewicza

Miedzna Drewniana 259

26-307 Białaczów

tel. 44-758-14-17

e-mail szkolamiedzna_xl@wp.pl

Kalendarium

Piątek, 2020-12-04

Imieniny: Barbary, Hieronima

Wyjazdy w ramach projektuWycieczka  do Arboretum w Rogowie

3 czerwca 2011 40- tu Młodych Badaczy Przyrody  wraz z opiekunami uczestniczyło w wycieczce do Arboretum w Rogowie.  W tej grupie znalazło się  16 uczniów z naszej szkoły. Program wyjazdu obejmował zwiedzanie Arboretum i Muzeum Lasu i Drewna oraz terenowe warsztaty prowadzone przez pracowników Centrum Edukacji  Przyrodniczo-Leśnej w Rogowie. Zajęcia warsztatowe odbywały się w dwóch 20-sto osobowych grupach. Tematyka zajęć dla jednej  „ Portret drzewa”, dla drugiej „Świat owadów”. Uczestnicy zajęć  uczyli się oznaczania różnych gatunków drzew i owadów na podstawie obserwacji charakterystycznych elementów ich budowy. Entomolodzy mieli również okazję użyć sprzętu do odławiania i obserwowania owadów. Zapoznaliśmy się z prowadzonymi przez pracownie hodowlami owadów. Każda szkoła otrzymała do po kilka osobników patyczaków do własnej hodowli. Do hodowli zakupiliśmy  też dla każdej szkoły rośliny ozdobne, które zostały posadzone przed szkołą. Nasze szkolne hodowle będą doskonałym uzupełnieniem prowadzonych  zajęć.


 

Relacja z pobytu w Zakopanem  - „Zielona Szkoła”

 

  W dniach od 4 do 8 lipca uczestniczyliśmy w wyjeździe  na Zieloną Szkolę do  Zakopanego. Uczestnikami wyjazdu była grupa 40 dziewcząt i chłopców z Kół Młodych Badaczy Przyrody w tym z naszej szkoły 16 uczniów-9 dziewcząt i 7chłopców. Program wyjazdu został dostosowany do zmiennych warunków pogodowych w Tatrach.  A niestety pogoda nas nie rozpieszczała. Zajęcia odbywały się dwa razy dziennie. W pierwszym dniu po zakwaterowaniu i obiedzie powędrowaliśmy w towarzystwie przewodniczki tatrzańskiej  od Jaszczurówki Doliną Olczyską  na Nosal i następnie do Kuźnic. Wędrówka była okazją do poznania wielu elementów ożywionej i nieożywionej przyrody tatrzańskiej(źródło, potok, skały i minerały wchodzące w ich skład, roślinność endemiczna i reliktowa) oraz historii działalności człowieka na tym terenie i jej skutków dla obecnego krajobrazu Tatr. Szkoda tylko, że cały czas towarzyszył nam deszcz. W drugim dniu w godzinach dopołudniowych odbylismy pieszą wędrówkę  na Gubałówkę skąd podziwialiśmy  panoramę Tatr .Ze szczytu zjechaliśmy kolejką linową na Polanę Szymoszkową.  Po obiedzie zwiedzaliśmy Zakopane: min. Muzeum Tatrzańskie, cmentarz na Pęksowym Brzysku, kościół na Krupówkach. Trzeciego dnia byliśmy w Orawskim  Parku  Etnograficznym  w Zubrzycy Górnej. Uczestniczyliśmy w zwiedzaniu  skansenu  i lekcji muzealnej „Od ziarna do chleba”. Własnoręcznie przygotowane   moskole i kawa z mlekiem  smakowały wszystkim. W godzinach popołudniowych  odbyliśmy spacer po Zakopanem  i zakupiliśmy pamiątki i obowiązkowe oscypki. Wieczorem obejrzeliśmy prezentację filmu edukacyjnego  o zagrożeniach lawinowych i zdjęć najpiękniejszych fragmentów polskich i słowackich Tatr wykonanych w czasie wędrówek naszej przewodniczki. Uczniowie przeprowadzili  również wywiad z panią przewodniczką a materiał zostanie wykorzystany  przez  koła dziennikarzy. Następnego  dnia przy pięknej  pogodzie  wędrowaliśmy Doliną Kościeliską , do Jaskini Mroźnej i  pokonywaliśmy szlak w Wąwozie Kraków. Po długiej i dość męczącej wędrówce i obiedzie zwiedzaliśmy sanktuarium na Olczy. Wieczorem zorganizowano ognisko z pieczeniem kiełbasek i dyskotekę. Ostatni dzień pobytu przeznaczono na kolejną wędrówkę Dolina Strążyską do wodospadu Siklawica. Po obiedzie wyjazd i kolacja w Mc-Donald. Uczestnicy wrócili z bagażem bogatej wiedzy i niezapomnianymi wrażeniami. W celu utrwalenia rezultatów projektu zakupiono   przewodniki Tatry Polskie, Roślinność i zwierzęta Tatr oraz mapy Tatrzańskiego Parku Narodowego.   

 

 

W oczyszczalni ścieków

 

7 listopada 2011 r. uczestnicy Koła Młodych Badaczy Przyrody zwiedzali Zakład Oczyszczalnia Ścieków w Opocznie. Przyrodnicy poznali proces oczyszczania wody. Dowiedzieliśmy się, że opoczyńska oczyszczalnia jest mechaniczno - biologiczną opartą na metodzie osadu czynnego, wspomaganą chemicznym strącaniem oraz beztlenowej przeróbce osadów. Oczyszczona woda jest odprowadzana do pobliskiej Drzewiczki. Oczyszczalnia spełnia swoje funkcje od 1974 roku i w najbliższym czasie będzie modernizowana. Uczniowie bardzo interesowali się całym procesem uzdatniania wody szczególnie kosztami i skalą zanieczyszczeń jakie trafiają do oczyszczalni. Te doświadczenia będą doskonałą  lekcją oszczędzania wody.

 

Wyjazd do TOP

 

17 listopada w ramach projektu „Dobre podstawy- lepsze perspektywy” członkowie Koła Młodych Dziennikarzy byli z wizytą w redakcji lokalnej gazety TOP. Tam mieli możliwość przyjrzeć się codziennej pracy dziennikarzy. Z jej tajnikami zapoznał ich redaktor naczelny opczyńskiej gazety - Maciej Mrozowicz. Pan Redaktor odpowiadał wyczerpująco na nasze pytania, odkrywając przed nami tajniki swej pracy, która, jak podkreślił, jest trudna, ale bardzo ciekawa. Kolejnym wyzwaniem było przeprowadzenie sondy ulicznej. Nasi dziennikarze pytali opocznian, czy wierzą w andrzejkowe wróżby. Z wynikami sondy można zapoznać się na łamach szkolnej gazetki.