Miedzna Drewniana

Miedzna Drewniana leży nad rzeką Wąglanką, na skraju lasów białaczowskich. Obecnie posiada 519 ha ziemi i 632 mieszkańców. Przez Jana Długosza nazywana była Miedzną Dużą. W XV wieku jej właścicielem był Mszczuga herbu Lis.  Rejestr podatkowy z 1578 roku informuje, że w  Miedznej Drewnianej miał swe posiadłości Mikołaj Dunin z braćmi, który nabył od Leonarda Strasza dobra w Wąglanach. W 1827 roku  w Miedznej Drewnianej były 34 domy i 237 mieszkańców, a w drugiej połowie XIX wieku było w niej 37 domów i 373 mieszkańców.

Miedzna Drewniana jest wsią rolniczą . Ludzie utrzymują się z pracy w okolicznych zakładach, a także z pracy w gospodarstwach rolnych. Uprawiają zboża, ziemniaki, hodują krowy, świnie, konie i drób na potrzeby własne oraz na sprzedaż do mleczarni. Działa tu Ochotnicza Straż Pożarna ,a także sklepy oraz zakład kamieniarski. Od 1968 roku nauka odbywa się w dużym budynku Szkoły Podstawowej . Pierwszym dyrektorem był Jan Pęczek, następnie Czesław Biernacki, Zofia Pawlik i obecnie Mariola Zalega. Chodziły do niej dzieci z Miedznej Drewnianej i Wąglan . Od 2000 roku uczęszczają tu także dzieci z Radwana i Żelazowic .

We wsi jest czynny młyn zbożowy, obecnie również elektryczny. Na skraju lasu przy drodze Miedzna Drewniana –Białaczów w 1992 roku wybudowano hydrofornie, z której zaopatrują się w wodę okoliczne wioski.

Miedzna Drewniana to wieś, w której kultywuje się liczne tradycje ludowe, takie jak: ogniska w Noc Świętojańską, zwyczajowe witanie wiosny, majowe śpiewania przy figurkach Najświętszej Maryi Panny oraz zimowe spotkania gospodyń przy darciu pierza. Kobiety często chodzą w zapaskach, tradycyjne stroje ludowe noszą starsi mieszkańcy na wyjątkowe okazje.

Na terenie wsi  Miedzna Drewniana znajduje się Zalew Miedzna o powierzchni 185 ha. Jego podstawową funkcją jest retencjonowanie wód i reakcja. W upalne letnie dni wielu mieszkańców Gminy Białaczów zażywa kąpieli nad brzegiem zalewu lub pływa łódkami po wodzie. Blisko zalewu umiejscowiona jest Stanica Harcerska. Oprócz domków letniskowych dla harcerzy znajduje się obszerna stołówka. Możliwa jest organizacja dużych imprez plenerowych przez osoby prywatne.