Statystyki

  • Odwiedziny: 739169
  • Do końca roku: 27 dni
  • Do wakacji: 203 dni

Kontakt

Szkoła Podstawowa

im. Henryka Sienkiewicza

Miedzna Drewniana 259

26-307 Białaczów

tel. 44-758-14-17

e-mail szkolamiedzna_xl@wp.pl

Kalendarium

Piątek, 2020-12-04

Imieniny: Barbary, Hieronima

Miedzna Murowana

Historia

W średniowieczu była wsią książęcą. W 1234 r. odbył się tu zajazd, w którym uczestniczył Bolesław Kondratowicz, książę sandomierski. W 1451 r. dzięki staraniom Anny Dunin, wieś uzyskała prawo niemieckie i do rozbiorów Polski była dziedzictwem Duninów. Na skutek działań wojennych w 1794 r. została prawie doszczętnie zniszczona.

W 1885 r. Miedzna Murowana była wsią i folwarkiem nad rzeką Wąglanką, powiat opoczyński, gmina Topolice, parafia Białaczów. W 1827 r. były tu 24 domy. Odróżniano Miedzne Wielką (major) i Małą. Kmiece łany, karczma i zagrodniczy dawali dziesięcinę dla prebendy dwikozkiej w Sandomierzu.

Legenda

Istnieją dwie legendy związane z Miedzną Murowaną, a dotyczą one karczmy. Według tych legend nad rzeką Wąglanką , na polach Miedznej stała karczma, sławna z rozpusty i pijaństwa. Chłopi zamiast iść do kościoła na mszę świętą, chodzili do karczmy. Bardzo to martwiło plebana, więc udał się tam, aby pouczyć chłopów, że źle robią. Ponieważ chłopi byli pijani, to wrzucili księdza do rzeki i wtedy ksiądz rzucił klątwę na lud i karczmę. Po kilku latach w karczmie tej zjawił się świątobliwy człowiek, aby zjeść obiad. Gdy wyruszył w dalszą drogę przypomniał sobie, że nie zabrał swojej laski i koszyka z karczmy, więc wysłał woźnicę po te rzeczy. Wtedy to zerwał się ogromny szum, ziemia zadrżała, a karczma zawaliła się i znikła. Na jej miejscu powstało zabagnione jezioro zwane „Dołem Kumów”.

To Warto Zobaczyć

Zalew

Zalew powstał na terenie łąk zalanych wodami rzeki Wąglanki . Zbudowało go Rejonowe Przedsiębiorstwo Melioracyjne w Końskich. Budowę rozpoczęto w 1974 r., a zakończono w 1979 r. Pierwsze zalanie miało być próbne, ale jednak pozostało do tej pory. Była to inwestycja wykonana najtańszym kosztem, jeśli chodzi o budowę zalewu. Zalew jest zbiornikiem retencyjnym przeznaczonym dla potrzeb rolnictwa. Mimo to nad zalewem wypoczywa wielu turystów, a niektórzy korzystają nawet z kąpieli, chociaż czasem stopień czystości wody pozostawia wiele do życzenia. Jest to bardzo atrakcyjne miejsce dla wędkarzy. Często odbywają się tutaj zawody Koła Wędkarskiego z Opoczna.

Stanica Harcerska

Stanica harcerska w Miedznej Murowanej podlega pod zarząd Miejskiego Domu Kultury w Opocznie. Stanica przeznaczona jest nie tylko dla harcerzy, choć w większości odbywają się tam imprezy harcerskie takie jak na przykład manewry. Co roku organizuje się tam forum trzeźwościowe. Stanica znajduje się w odległości 300 metrów od zalewu. Znajdują się tam 3 domki mieszkalne w każdym 14 pokoi i po 5 łóżek w pokoju. W każdym są 2 łazienki i 1 magazynek. Powierzchnia wynosi około 2,5ha. Jest tam zaplecze sanitarne i kuchenne, sala kominkowa i jadalnia, jest również zaplecze sportowe (boisko do piłki nożnej i siatkowej) i krąg ogniskowy.