Piątek, 2020-12-04

Imieniny: Barbary, Hieronima
Jesteś tutaj: Start / Biblioteka szkolna

Biblioteka szkolna

"Czytamy książki, by odkryć kim jesteśmy. To, co inni ludzie robią, myślą  i czują jest bezcennym przewodnikiem w zrozumieniu kim jesteśmy i kim możemy się stać..."

Urszula K.LeGuin

Nasza biblioteka znajduje się na parterze budynku. Zajmuje jedno pomieszczenie, w którym mieści się wypożyczalnia, czytelnia, cały księgozbiór oraz kącik multimedialny. Komputer z dostępem do Internetu daje czytelnikom możliwość  szybkiego wyszukiwania potrzebnych informacji.

Obecnie biblioteka posiada księgozbiór liczący 4700 woluminów. Jego zasadniczą cześć stanowi literatura piękna podzielona na następujące działy : powieści obyczajowe, przygodowe, przyrodnicze, historyczne,  fantastyczne, biografie, baśnie i legendy, bajeczki i wierszyki dla najmłodszych dzieci. Wśród zbiorów  znajduje się księgozbiór metodyczny dla nauczycieli  literatura popularnonaukowa.

Posiadamy również filmy na kasetach video, programy multimedialne i audiolektury (audiobooki). Księgozbiór jest na bieżąco uzupełniany .

Czytelnicy naszej biblioteki mają wolny dostęp do półek i mogą samodzielnie wybierać książki.

Praca biblioteki to przede wszystkim zaspokajanie potrzeb czytelniczych uczniów, kształcenie zdolności wyszukiwania, opracowania i korzystania z informacji, przygotowania uczniów do aktywnego korzystania z dóbr kultury, popularyzacja zbiorów i czytelnictwa w różnej formie.

Biblioteka organizuje konkursy, wystawy, spotkania literackie, przygotowuje gazetki poświęcone ważnym rocznicom literackim.

Chwila z książką to nie tylko przyjemność, lecz także, a może nawet przede wszystkim, korzyść dla naszego zdrowia i sposób na zdobywanie obycia w świecie. Ludzie oczytani mają duże większe szanse na zrobienie oszałamiającej kariery niż osoby stroniące od lektury. Warto o tym pamiętać.

Zalety czytania książek:

• Wzbogacanie słownictwa i sprawności językowej.
  • Poszerzanie świadomości o świecie.
  • Rozwijanie fantazji.
  • Zdobywanie wiedzy.
  • Wpływ na umiejętność precyzyjnego wyrażania uczuć.
  • Relaks - książka bawi, motywuje, uświadamia.
  • Pobudzanie do myślenia.
  • Poznanie dobra i zła, moralności.
  • Lepsze zrozumienie zawiłej, nie zawsze jednoznacznej rzeczywistości.
  • Uświadomienie sobie złożoności wielu kwestii.
  • Wzmocnienie poczucia własnej wartości.
  • Uczenie się tolerowania odmienności.
  • Przezwyciężanie trudów samotności - książka może być naszym przyjacielem w smutku.
  • Poznawanie swojego dziedzictwa kulturowego.
  • Budowanie silnych więzi miedzy pokoleniami.
  • Lepsza pamięć w sędziwym wieku.
  • Zachowanie mózgu w dobrej kondycji przez długie lata.