Statystyki

  • Odwiedziny: 739096
  • Do końca roku: 27 dni
  • Do wakacji: 203 dni

Kontakt

Szkoła Podstawowa

im. Henryka Sienkiewicza

Miedzna Drewniana 259

26-307 Białaczów

tel. 44-758-14-17

e-mail szkolamiedzna_xl@wp.pl

Kalendarium

Piątek, 2020-12-04

Imieniny: Barbary, Hieronima

Recenzja października,,Emilia z kwiatem lilii leśnej"

RECENZJA KLAUDII BRYKS

Ewa Nowacka, autorka książki pod tytułem Emilia z kwiatem lilii leśnej, wydanej przez wydawnictwo IBIS, zdobyła nagrodę Polskiej Sekcji IBBY. Autorka jest krytykiem literackim, eseistką, autorką słuchowisk radiowych i przede wszystkim powieściopisarką. Otrzymała wiele nagród, jej powieści znajdują się na prestiżowych listach książek dla młodzieży na całym świecie. Większość jej utworów o tematyce współczesnej i historycznej jest adresowana do dzieci i młodzieży.

Książkę Emilia z kwiatem lilii leśnej wybrałam, ponieważ lubię współczesną literaturę opowiadającą o problemach i przeżyciach nastolatek. Powieść napisana jest prostym językiem, dlatego czyta się ją łatwo i szybko. Przedstawia historię pewnej nastolatki, której problemy dotyczyły wyrażania uczuć wobec chłopców. W fabułę powieści wpleciona została legenda ludowa pisana gwarą, występują tam liczne archaizmy. Ten fragment trudniej było mi czytać i zrozumieć.

Narratorem książki jest bohaterka, czyli Emilia, która mieszka na wsi wraz z rodzicami, babcią oraz dwiema siostrami: starszą Joanną i młodszą Irenką. Babcia zna przeróżne bajki i legendy związane z miejscowością, która mieści się nad rzeką, przy tak zwanym ,, Rusałczanym bagnie". Emilia uczy się  w liceum w pobliskim miasteczku, do którego dojeżdża autobusem wraz ze swoim kolegą ze wsi Marcinem. Gdy kolega zakochuje się w innej dziewczynie, bohaterka zdaje sobie sprawę z uczucia, jakim go darzyła. Jej pierwszy miłosny zawód w przedziwny sposób splata się z ludową legendą o nieszczęśliwie zakochanej dziewczynie  zwanej Zorzą Zorzeńką.

Polecam tę książkę trochę starszym czytelnikom, gdyż opisuje ona rozterki miłosne siedemnastolatki i legendarnej dziewczyny, które podobnie przeżywają zawód miłosny, lecz ich losy różnie się kończą.